Geri

Tarihin İlk İklim Anlaşması Kabul Edildi!

Tarihin İlk İklim Anlaşması Kabul Edildi !

20 yıl boyunca bir türlü sağlanamayan anlaşma sonunda gerçekleşti!

195 Ülke, küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmayı ve 1 buçuk dereceyle sınırlandırmaya “evet” dedi.

Metnin son hali üzerinde varılan anlaşma sonrasında imza töreninin 2016 yılı başında BM Genel Sekreterliği’nde yapılması bekleniyor.

Bu linkten anlaşmaya ulaşabilirsiniz.

Birlikte de kısaca göz atalım ...

  • Anlaşma, iklim değişikliği tehtidini ortadan kaldırma amacıyla harekete geçmeyi ve düşük karbon ekonomisine yatırım yapmayı öngörüyor.
  • İnsan etkisinden kaynaklı sera gazı salımlarını azaltarak iklim değişikliği tehditi ile mücadele için bir işbirliği zemini hazırlayan Taraflar Konferansı, gelişmekte olan ülkelere finansal yollarla desteğin güçlendirilmesini öngören bir anlaşma ile sonuçlandı. Anlaşma’nın 2020 yılında yürürlüğe girmesi kararlaştırıldı. Anlaşma metninde öne çıkan konular şunlar:
  • Anlaşma ile 21. yüzyılın ikinci yarısında sera gazı kaynakları ve yutakları arasında bir denge noktasına gelinmesi gerektiği kabul ediliyor.
  • Küresel ortalama sıcaklık artışlarının 20c’nin altında tutulması, nihai hedef olarak ise 1,50c’nin de altına çekilmesi öngörülüyor.
  • Ülkeler “Ulusal Katkı” (NDCs) olarak adlandırılan iklim değişikliği eylem planlarını 5 yılda bir  güncelleyip uzun vadedeki azaltım hedeflerini sürekli artırarak Sekreterya’ya sunacaklar.
  • Anlaşma ile gelişmiş ülkeler 2020 yılına kadar yılda 100 milyar dolarlık bir finansman taahhütüdü altına giriyor ve 2020 sonrası için bu tutarın artırılması öngörülüyor.

Devamına bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Sevgilerimizle,
Eğitim ve Gönüllü Bölümü

Denizleri ve Su Kaynaklarımızı Kurtarmak İçin Gönüllü Ol!