Uskumru / Scomber Scombrus

Öğrencilerin Mavi Kuşak Hareketi-İstanbul Boğazı Projesi kapsamında öğrendikleri İstanbul Boğazı Ekosistemi hakkındaki öğretilerini boğazda en çok azalan türler içinde olan uskumru üzerinden farklı yöntemlerle hikayeleştirdikleri ve kendi yorumlarıyla kamuoyuna dile getirebilecekleri bir platformdur.

Ne için ve Nasıl?

“Uskumru Yaşam Öyküsü” platformu, “Mavi Kuşak Hareketi- İstanbul Boğazı” projesi kapsamında düzenlenen İstanbul Boğazını koruyacak bilinçli kuşakların konuya olan bakış açılarını kamuoyuyla paylaşacakları bir aracıdır.

Gelecekteki toplumun yapılandırıcıları olacak bugünün genç bireylerini balta İstanbul ,Boğazı olmak üzere deniz ekosistemin de yaşanabilir bir yapı oluşturmanın önemini her yaş grubuna göre farklı çıktılarla aktarmaya davet ediyor.

1.- 4. sınıflar için “Resim ve Şiir”

5. - 8. sınıflar için Fotoğraf “Öyküleme Yöntemi ile”

9.-12. sınıflar için “Blog ve Video"

Hepimizi etkileyen bir soruna kamuoyunun dikkatini çekmeği,farkındalık artırmayı ve öğrencilerin konuya bakış açısını yansıtmayı hedefliyor.

Kim İçin?

Yarışmaya katılım için hedef grup Mavi Kuşak Hareketi-İstanbul Boğazı eğitimi almış 1.sınıfdan 12. Sınıfa kadar olan öğrencilerdir. Katılımcılar 4+4+4 sistemine göre, 3 farklı grupta – 1.-4.Sınıf, 5.-8.Sınıf, 9.-12. Sınıf - çıktılarını platform aracılığıyla paylaşılacaktır.

Ne Zaman?

“Uskumru’nun Yaşam Öyküsü” Platformu Okullarımızda Mavi Kuşak Hareketti-İstanbul Boğazı projesi eğitimleri okullarımızda verilmesinin ardından başvurular 27 Şubat 2014 ve 18 Nisan 2014 tarihi arasında yapılacaktır.

Ve Sonra?

Bu platform sayesinde elde edilen ürünler sergilenerek kamuoyunun İstanbul Boğaz’ı ekosistemiyle ilgili sorunları, gelecekte söz sahibi olacak olan bireylerin gözlerinden görmeleri sağlanacaktır.

  

 

Etkinlikler aşağıda yer alan öğretim kademelerinde ve kategorilerde gerçekleşmiştir :
  • 1. ve 4. Sınıflar “Resim ve Şiir”
  • 5. ve 8. Sınıflar “Fotoğraf” Öyküleme Yöntemi ile
  • 9. ve 12. Sınıflar “Blog ve Video”
Her yaş grubu ve kategori için uygun görülen katılım şartına her katılımcı uyum sağlamıştır.

 

Yaşasın Uskumru Platformu'na katılarak, İstanbul Boğazı için öğrendiklerini ifade etmek isteyenler Platform Katılım Şartnamesini okumuş ve Platform Başvuru Formu'nu doldurarak egitim@turmepa.org.tr adresine göndermiştir...

 

Yaşasın Uskumru Proje Değerlendirme Kurulu   aşağıdaki isimlerden oluşmaktadır. 

1-      Sn. Muammer YILDIZ - İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü

2-      Sn. Yuichi AOKI – MITSUI & CO.

3-      Sn. Akşit ÖZKURAL – DenizTemiz Derneği/TURMEPA Genel Müdürü

4-      Sn. Mario LEVI – Yazar

5-      Sn. Ateş EVİRGEN – Sualtı Fotoğrafçısı

6-      Sn. Semiha ÖZTÜRK - DenizTemiz Derneği/TURMEPA Genel Müdür Yardımcısı

Değerlendirme Sonuçları :
Değerlendirme sonuçları Mayıs ve Haziran aylarında Kamuoyu ile paylaşıma sunulacaktır. Ayrıca www.mavikusakhareketi.com web sayfasında, projenin sosyal medya sayfalarında da duyuru yapılacaktır.
 
Öğrencilerin gönderdiği tüm eserler www.mavikusakhareketi.com adresinde ve proje kitapçığında yayınlanacaktır. Her kategoriden bir çalışma seçilerek, seçilen çalışmayı hazırlayan öğrenciye teşekkür edilecektir.
 
Mayıs ve Haziran ayları içinde İstanbulda düzenlenecek olan Final sergisi ve etkinlikleri ile de platform eserleri kamuoyu ile buluşturulacaktır.
 
 
Bu konuda detaylı bilgiye ihtiyaç duyan öğretmenlerimiz soru ve görüşlerini egitim@turmepa.org.tr adresine gönderebilirler.
 
 
“Tüm çocuklarımıza ve aşağıda listesini göreceğiniz okullarımızdaki öğretmen ve yöneticilerimize  teşekkür ediyor, İstanbul Boğazı için vermiş oldukları emeğe gönülden 
şükranlarımızı sunuyoruz.”