İSTANBUL BOĞAZI'NA ESKİ GÜZELLİĞİNİ GERİ KAZANDIRMAK VE DENİZ EKOSİSTEMİNİN KARŞI KARŞIYA OLDUĞU TEHDİTLER KONUSUNDA BİR FARKINDALIK YARATMAK İÇİN
MAVİ KUŞAK HAREKETİ ÖĞRENCİLERİMİZ VE ÖĞRETMENLERİMİZLE BİRARADA İLERLİYORUZ

İstanbul’da 9 ilçede (Kadıköy, Sarıyer, Beykoz, Fatih, Üsküdar, Ümraniye, Kağıthane, Eyüp, Ataşehir) verdiğimiz Eğitici Eğitimlerimizle 500 farklı okuldan 715 öğretmenimiz Mavi Kuşak Hareketi-İstanbul Boğazı Eğitim Setleri’nin kullanımı hakkında eğitimler verdik. Eğitim sonrasında gönüllü öğretmenlerimiz 2013-2014 eğitim -öğretim yılında tam 24.000 öğrenciye İstanbul Boğazı eğitimlerini aktardılar. Sene içerisinde eğitimlerimizi alan öğrenciler Yaşasın Uskumru Platformumuza tam 1006 eser göndererek öğrendiklerini resim, şiir, öykü, fotoğraf, blog ve video yoluyla ifade ettiler.  

Eğitici eğitimlerimize 2 Kaymakam ve 5 İlçe-Milli Eğitim Müdürü de katılım sağlayarak bizleri onurlandırdı.

Eğitimlerin revizyonuyla ilgili olarak atılan adımlardan biri ise tüm eğitimlerin işitme gereksinimli öğrenciler tarafından takip edebilebilmesini sağlamak için çalışmalar yürütmek oldu. Bu noktada bizden desteklerini esirgemeyen okulumuz Fatih Özel Eğitim Meslek Lisesi’ne de teşekkürlerimizi sunarız. Okulumuzun web tasarım bölümü sevgili öğrencisi Gamze AĞCA ise 1-4, 5-8, ve 9-12.sınıf eğitimlerini tamamen işaret diline çevirerek yeni eğitim setimizi oluşturmamızda bizlere liderlik yaptı.

Bu çalışmada bize destek veren ve yol gösteren, Okulumuz Müdürü  Sebahattin KÖKLÜ’ye, Rehberlik ve Psikolojik Danışman Tunay GÜNER’e, Rehberlik ve Psikolojik Danışman Esra DURDAĞI’ya,Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Aslı GÜNAYDIN’a, Kuyumculuk Teknolojileri Öğretmeni  Betül ADAŞ’a teşekkürlerimizi sunarız.

Projede yer alacak Üniversite öğrencisi gönüllülerimiz projede eğitmen olarak yer almak için ön koşul olan Kullanıcı Eğitimi’ne katılım sağladılar. Yaklaşık 40 gönüllümüz proje kapsamında eğitim, etkinlik, organizasyon, gönüllü objektif başlıkları altında görev almaya başladılar. Bu öğrencilerimiz Tevfik Fikret İlöğretim Okulu, Erenköy İlkokulu ve Kuzguncuk İlköğretim Okulu’nda eğitim verdiler. Projenin tüm etkinliklerinde  gönüllü desteği alınmaya devam edilecektir.

12 Nisan tarihinde Etkinlik Oryantasyonumuzu gerçekleştirerek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı "İstanbul'un Çocukları Denizle Buluşuyor" etkinliğinde 80 gönüllümüz ve tam 700 çocukla İstanbul Boğazın'da tekne turu yaptık. Etkinlik boyunca Boğaz'ın önemli noktalarını çocuklarımıza gösterdik, oyunlar onadık helva ve macun yedik. 

Mayıs ayında Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi önünde Aktif Balıkadamlar Dalış Kulübü'nden 11 dalgıcımız İstanbul Boğazı'na dalarak deniz tabanı temizliği gerçekleştirdi. Toplam 40 kg atık toplayan dalgıçlar sudan çıktıktan sonra etkinliğe katılan 375 öğrenciyle suyun altında olup bitenlerle ilgili sohbet etti.

Projemiz web sayfası açıldı. Sitemizde proje hakkında bilgi ve etkinliklerle ilgili sürekli güncellenmeye devam ediyor. Gerçekleşen ve gerçekleşmesi planlanan etkinliklerimizi, Yaşasın Uskumru Platformu eserlerini ve medyada çıkan haberlerimizi internet sitemizden takip edebilirsiniz. 

Proje web sayfası işitme ve görme gereksinimli çocuklarımızın ve gençlerimizin kullanımına uygun formata getirilecektir.

Meraklıları için, “Denizhane”

Yine sitemiz içerisinde yer alan önemli bir başlık olan “Denizhane” yani bir diğer adıyla online kütüphane kütüphanecilik mesleği duayenlerinden Sn. Hilmi ÇELİK önderliğinde Üniversite gönüllülerimiz,  Aytül Durmuş ve Songül Turan’ın  önemli çaba ve katkıları ile ilerlemektedir . Böylece eğitim içerisinde yer alan her alt başlık hakkında detaylı bilgi öğrenmek isteyen proje takipçileri “Denizhane”ye başvurabilirler.

Bunlarla da sınırlı değil!

Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi bu yıl Zaman Tüneli İstanbul Boğazı temasıyla 4. kez kapılarını açtı. 6-12 yaş arası bütün çocuklara açık olan sergimizde suyun ve İstanbul Boğazı’nın önemi, kirliliği, kirlilikten korunması ve İstanbul Boğazı’ndaki yaşam alanlarıyla ilgili farkındalık oluşturmak ve buna bağlı olarak denizi sevme ve koruma duygusu kazandırmak amacıyla atölye çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Projemizin birinci yılının sonuna yaklaşırken tarihi Halas Gemisi'nde bir basın lansmanı düzenledik. Proje paydaşlarımızın, destekçilerimizin ve gönüllülerimizin de katılım gösterdiği bu lansmanda sene boyunca gerçekleştirdiğimiz faaliyetleri, ulaştığımız rakamları ve en önemlisi de STK'lar arasında çocuklara çevre bilinci kazandırmak için yapılandırılmış ilk mobil oyun olan Temiz Deniz Oyunu'nu kamuoyuna tanıttık.

2014-2015 eğitim-öğretim yılı süresince bünyemize yeni ilçeleri de katarak Eğitici Eğitimleri'mize devam edeceğiz. Temiz Deniz Oyunumuz Apple Store ve Google Play online marketlerden ücretsiz olarak download edilebilecek ve hatta iki yeni oyunumuz daha web sitemize yüklenecek; puzzle oyunu ve ekosistem oyunu.

İstanbul Boğazı'nın Sesi konseri 7 Mayıs tarihinde Haliç Kongre Merkezi'nde tüm Mavi Kuşak çocuklarını kucaklayacak.

 

Boğaz’ın eski canlılığını kazanabilmesi için bir harekete ihtiyacı var.

Kazanacağı bu canlılığı kaybetmemesi için de bilinçli kuşaklara...