DenizTemiz Derneği/TURMEPA 20 yıldır deniz ve kıyıların kirlenmesini önlemek, mevcut kirliliğin giderilmesine katkı sağlamak ve kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla, her yaş grubuna uygun eğitici-öğretici faaliyetler sağlayan ve denizleri yaşatma çabasında olan bir dernektir.

“Mavi Kuşak Hareketi-İstanbul Boğazı” Projesi, TURMEPA tarafından,  MITSUI & CO, Ltd. desteğiyle ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle,  Ekim 2013-Aralık 2015 tarihleri arasında sürecektir. Projeyle İstanbul Boğazı’ndaki kirliliğe ve ekosistemin karşılaştığı tehditlere dikkat çekerek, eğitim faaliyetleri aracılığıyla bilinçlendirme ve farkındalık çalışmalarının yürütülecektir.

İlk yıl Ataşehir, Beşiktaş, Beykoz, Eyüp, Fatih, Kadıköy, Kâğıthane, Sarıyer, Ümraniye, Üsküdar, Tuzla’nın içinde bulunduğu, İstanbul’un 11 ilçesinde yürütülecek projede, İstanbul Boğazı’nın önemini, ekosistemin karşı karşıya olduğu tehditlere dikkat çekerek, eğitim ve etkinliklerle gelecek kuşakları bilgilendirmek; İstanbul Boğazı’nın korumayı, kirlenmesini engellemeyi görev edinecek, sorumluluk sahibi Mavi Kuşaklar yetişmesini sağlamak, proje kapsamında İstanbul Boğazı’ndaki kirliliğe ve ekosistemin karşılaştığı tehditlere dikkat çekerek, eğitim faaliyetleri aracılığıyla bilinçlendirme ve farkındalık çalışmalarının yürütmek projenin temel amacını oluşturmaktadır.

27 ay boyunca eğitici eğitimleri, okul etkinlikleri, öğrencilerin kendilerini öğrendiklerini ifade edebilecekleri ve eserlerinin sergileneceği”Yaşasın Uskumru” platformu, 23 Nisan Etkinliği, Dalış Etkinliği ve Sualtı Atık Sergisi, İstanbul Boğazı’nın Sesi gibi eğitici-öğretici çalışmalar yürütülerek gelecek nesillerin İstanbul Boğazı, evi deniz olan canlıların yaşam alanı ve hepimizin üzerine düşen sorumlulukların duyurulması “Mavi Kuşak Hareketi- İstanbul Boğazı” temelini oluşturmaktadır.

 

“Mavi Kuşak Hareketi-İstanbul Boğazı” Projesi Etkinlikleri:

I. Şubat 2014 – Aralık 2015 Eğitimler: Ankara Üniversitesi-Eğitim Bilimleri Fakültesi, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü, Marmara Belediyeler Birliği ve İmpark Eğitim Bilişim desteğiyle 3 farklı eğitim seti oluşturuldu.Projemizin her aşaması “işitme gereksinimli” çocuk ve gençlerimiz için de özel olarak yapılandırıldı.

 • 1-4. Sınıf Çizgi Video
 • 5-8. Sınıf Video anlatımlı eğitim
 • 9-12. Sınıf Video anlatımlı eğitim

Eğitim setlerimizin videoları ise öğrencilerimize daha yakın gelebilmek adına ekranlardan tandık yüzlerin gülen ve gönüllü sesleriyle hayat buldu.

 • Burcu Esmersoy
 • Candan Erçetin
 • Yekta Kopan
 • Bünyamin Sürmeli
 • Nil Özalp
 • Alp Pazarlı
 • Oytun Pazarlı

Kullanıcı Eğitimleri: Öğrencilere seviyelerine uygun olarak hazırlanan İstanbul Boğazı odaklı eğitimlerin, öğretmenlerimize nasıl aktarmaları ve eğitim materyallerini nasıl kullanabileceklerini anlatan 1 gün süreli bir kullanıcı eğitimidir.

İlk 8 ilçe eğitici eğitimlerimiz sonucunda, İlçelerimizin Kaymakamları, Milli Eğitim Müdürleri ve ev sahibi okullarımızın müdürlerininde katılımıyla  500 farklı okuldan 700 öğretmenimizle projemizi buluşturduk ve onlara Mavi Kuşak Hareketi – İstanbul Boğazı projesini ve eğitim setlerini anlattık.

Okul Eğitimleri: Öğrencilere seviyelerine uygun olarak suyun ve İstanbul Boğazı’nın önemi, kirliliği, kirlilikten korunması ve İstanbul Boğazı’ndaki yaşam alanlarıyla ilgili farkındalık oluşturmak ve buna bağlı olarak denizi sevme ve koruma duygusu kazandırmak amacıyla eğitim alan öğretmenler ve gönüllü üniversite öğrencileri tarafından yapılan eğitimlerdir.

II. Mart-Nisan 2014 “Yaşasın Uskumru” Platformu: Öğrencilerin edindikleri bilgileri kendi yöntemleriyle kamuoyuna ifade edebilmelerini desteklemek ve bunu sürdürülebilir bir model olarak kullanılabilir kılmak için hazırlanan proje ifade platformudur. Platform aşağıdaki yaş grupları ve kategorilerde gerçekleşecektir.

 • 1.ve 4. sınıflar için “Resim ve Şiir”
 • 5. ve 8. sınıflar için Fotoğraf “Öyküleme Yöntemi ile”
 • 9. ve 12. sınıflar için “Blog ve Video

III.23 Nisan 2014 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlaması: Geleneksel 23 Nisan TURMEPA çocuk şenliğinde belki de bazı çocuklar ilk defa Boğaz’a bakacak. Hem eğlenecek hem de görerek öğrenecekler. Mavi Kuşak Hareketi oryantasyonunu alan gönüllüler boğazı hiç görmemiş İstanbul’un çocuklarına boğazı anlatacaklardır.

IV.Mayıs 2014 Dalış Etkinliği: Aktif Balık Adamlar Spor Kulübü önderliğinde yapılacak bu etkinlikle deniz altından yapılacak canlı yayınla hem çocukların ve gençlerin heyecanına tanık olacağız hem de İstanbul Boğazı’nın altında neler oluyor canlı canlı göreceğiz. 2014 Sualtı Atık Sergisinde de denize insan eli ile ulaştırılan bu atıkları sergileyeceğiz.

V.Mayıs-Eylül 2014 Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi/ Haziran 2015 Sanal Sualtı Atık Sergisi: Çocukların, denizlerin kirlenmesine neden olan atıkları gözlemlemesi ve kirliliğin deniz yaşamına etkileri konusunda farkındalık geliştirmek amacıyla düzenlenen bir etkinliktir. Böylece katılımcılar su altından çıkarılan atık türleri tanırlar, atıkların, deniz canlılarının yaşamını nasıl etkileyebileceği fark ederler, deniz canlılarını tanırlar ve denizlerin korunması için alınması gereken önlemleri öğrenirler. 2015 yılında ise sergimizin sanal olarak Mavi Kuşak Hareketi-İstanbul Boğazı web sitesi üstünden tüm dünyaya kapılarını açacaktır.

VI.Proje Yayın ve Görselleri:

 • Eylül 2014 Denizi Yaşatma Kılavuzu: Bu küçük kılavuz boyundan büyük işler yaparak kamuoyuna denize karşı daha duyarlı olması için yön gösterecektir
 • Mart 2014 Proje Kullanım Kılavuzu: Kullanıcımızın eğitimlerle ile ilgili aklına takılan her sorunun yanıtını bulacağı bir klavuzdur.
 • Aralık 2014 / Aralık 2015 Proje Hikâye Kitabı: 27 ay sürecek proje faaliyetlerimizin fikir olarak akıllara düştüğü günden itibaren basamak basamak bütün aşamalarını paylaşıyor olacağımız ve proje kapsamında yıllık olarak hazırlanacak bu kitapçıklar projemizin varoluş hikâyesini anlatacaktır.

VII.Ocak-Eylül 2015 İstanbul Boğazı’nın Sesi: 2015 yılında projeye destek verecek sanatçımız önderliğinde İstanbul Boğazı’nın sesini dinleyeceğiz; onu notalara aktaracağız. Bu güzel eseri Mavi Kuşak Hareketi-İstanbul Boğazı çocuklarıyla beraber bir konserle kamuoyuyla paylaşacaktır.

VIII.Proje Eğitim Oyunları :

 • Mart 2014 Temiz Deniz Oyunu (Akıllı Telefon - Tablet Uygulaması): İstanbul Boğazı’nı bakalım kim daha çok temizleyebilecek? İstanbul Boğazı’ndaki kirlilik boyutlarıyla ilgili bilgi vermek, oyunculara temiz deniz sevgisi ve koruma kültürünü aşılamak amacıyla geliştirilmiş bir akıllı telefon uygulamasıdır.
 • Mayıs 2014 Deniz Ekosistem Oyunu: Deniz canlılarının yaşam döngüsünü öğretmek ve bu sayede öğrendiklerini eğlenceli bir yöntemle pekiştirmek amacıyla yapılandırılan bir oyundur.
 • Mayıs 2014 Dev Puzzle Oyunu: İstanbul Boğazı’nda yaşayan farklı canlıların özellikleriyle ilgili bilgi vermek ve grupça bir iş yapma becerisini aşılamayı hedefleyen bir oyundur.

IX.Proje İletişim :

 • Mayıs 2014 Kamuspotu: İstanbul Boğazı’nın ve denizde yaşayan canlıların geleceğini sürdürülebilir kılmak için hazırlanacak, 37 saniyelik, bilgilendirici kamu spotu ile denizlerin önemi aktarılacaktır.
 • 29 Nisan Basın Lansmanı: Halas yolcu gemisinin bize ev sahipliği yapacağı bu özel günde basın aracılığıyla kamuoyuna projemizde neler yaptığımızı ve daha neler yapacağımızı paylaşacaktır. Aynı zamanda Yaşasın Uskumru platformunun eserleri de ilk kez burada görücüye çıkacaktır.
 • Eylül 2014 Sualtı Atık Sergisi 2014 Kapanış Basın Toplantısını: Sualtı Atık Sergisi 2014 yılında kapılarını 2015’te açmak üzere kapatırken; TURMEPA dostları ve değerli  basın mensuplarıyla birlikte projemizin başladığı günden itibaren geçirdiği 1 yılı konuşacağız. Onlar aracığıyla kamuoyuna bu 1 yılı anlatacaktır.

X. Haziran-Temmuz 2014 Proje Ölçme Değerlendirme:  Yapılan bütün süreçlerinin etkilerini, proje paydaşlarına ve kamuoyuna  somut bir şekilde aktarabilmek için yapılacak ölçme ve değerlendirme çalışmasıdır.

TURMEPA olarak 20. Yılımızda gerçekleştirdiğimiz bu örnek çalışmayla İstanbul Boğazı’nın değerini başta öğretmen, öğrenci ve gönüllülerimiz olmak üzere Mavi Kuşak Hareketi’nin parçası olan tüm paydaşlarımızla ve kamuoyu ile paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Denizler Yaşasın Diye !