23 NİSAN’DA İSTANBUL BOĞAZ’I NEŞEYLE DOLDU
ÇOĞU DENİZLE DAHA ÖNCE HİÇ TEMASI OLMAMIŞ 700 İSTANBULLU ÇOCUK DENİZLE BULUŞTU.

Denizlerle çevrili, içinden deniz geçen İstanbul’da 300 binin üzerinde denizi hiç görmemiş çocuğun yaşadığı tahmin ediliyor. DenizTemiz Derneği/ TURMEPA , “Görmediğim şeyi bilemem, bilmediğim şeyi sevemem, sevmediğim şeyi de koruyamam” anlayışından hareketle,bu yıl “Mavi Kuşak Hareketi – İstanbul Boğazı” projesi kapsamında denizi görmemiş İstanbul çocuklarını denizle tanıştırdı.

Şehir merkezinden uzak bölgelerde yaşayan 700 çocuk, Boğaz turu sırasında eğlenerek aldığı eğitimlerle çevresine sahip çıkmayı öğrendi.

SANCAKTEPE, SULTANBEYLİ,  ÜMRANİYE, FATİH, BEYKOZ, KAĞITHANE, GAZİOSMANPAŞA ve KADIKÖY’de yaşayan ve bu ilçelerde okullara giden ilköğretim öğrencilerini, her sene olduğu gibi bu yıl da İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü belirledi. Çocukların taşımasını bu yıl da İETT A.Ş üstlendi.  Etkinliğe Mavi Kuşak Hareketi – İstanbul Boğazı projesinin eğitim setlerini seslendiren ve kamuoyunun sevdiği kişiler de katıldı.

Projenin bu yıl ki ana teması  “İstanbul Boğazı” oldu. Boğaz turunda 80’e yakın TURMEPA Gönüllüsü, çocuklara şu başlıklarla çevrelerine ve geleceklerine sahip çıkmanın önemini anlattı. Mavi Kuşak Hareketi – İstanbul Boğazı projesi kapsamında düzenlenen eğitimlerde gönüllüler çocuklara İstanbul Boğazı’nın önemini film eşliğinde anlatırken, çocuklar abi ve ablarıyla eğlenceli oyunlar oynayarak bilgilerini pekiştirdi.

Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural, “Bu çok özel ve anlamlı etkinliğin bu yıl beşincisini düzenlemekten övünç duyan TURMEPA, bu yılki etkinlikle birlikte 9700 çocuğu denizle buluşturmuş oldu; ama daha İstanbul’da on binlerce çocuk denizle tanışmayı bekliyor.  Bunu söylemekten hep çok gurur duydum; bizim etkinliklerimizle birlikte çocuklarımız çevresine ve dolayısıyla geleceğine sahip çıkmayı öğreniyor” dedi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız da şunları söyledi: Bir eğitimci olarak her zaman en büyük hedeflerimin başında eğitimin niteliğini arttırmak ve öğrencilerimize mümkün olduğu kadar ulaşmak arzusu vardır. 23 Nisan günü öğrencilerimiz İstanbul’un Çocukları Denizle Buluşuyor projesi ile hem İstanbul Boğazı’nın güzelliklerini seyredecek hem de yapılacak etkinliklerle becerilerini sergileyecekler. Ayrıca daha temiz bir dünya için yapılması gerekenler konusuna da bilgi alacaklar. En büyük arzum; o gün öğrencilerimizin dimağında tatlı bir hatıra bırakmak ve onların güzel bir gün geçirmesini sağlamak.”