Geri

Mavi Kuşak Çocukları 23 Nisan'da İstanbul Boğazı'ndaydı !

23 Nisan'da İstanbul Boğazı Neşeyle Doldu !

 Çoğu Denizle Daha Önce Hiç Temas Kurmamış 700 Çocuk, Denizle Buluştu...

Denizlerle çevrili, içinden deniz geçen İstanbul’da 300 binin üzerinde denizi hiç görmemiş

çocuğun yaşadığı tahmin ediliyor. DenizTemiz Derneği/ TURMEPA , “Görmediğim şeyi bilemem, bilmediğim şeyi sevemem, sevmediğim şeyi de koruyamam” anlayışından hareketle,

bu yıl “Mavi Kuşak Hareketi – İstanbul Boğazı” projesi kapsamında denizi görmemiş İstanbul çocuklarını denizle tanıştırdı.

Şehir merkezinden uzak bölgelerde yaşayan 700 çocuk, Boğaz turu sırasında eğlenerek aldığı eğitimlerle çevresine sahip çıkmayı öğrendi.

SANCAKTEPE, SULTANBEYLİ,  ÜMRANİYE, FATİH, BEYKOZ, KAĞITHANE, GAZİOSMANPAŞA ve KADIKÖY’de yaşayan ve bu ilçelerde okullara giden ilköğretim öğrencilerini, her sene olduğu gibi bu yıl da İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü belirledi. Çocukların taşımasını bu yıl da İETT A.Ş üstlendi.  Etkinliğe Mavi Kuşak Hareketi – İstanbul Boğazı projesinin eğitim setlerini seslendiren ve kamuoyunun sevdiği kişiler de katıldı.
 

Projenin bu yıl ki ana teması  “İstanbul Boğazı” oldu. Boğaz turunda 80’e yakın TURMEPA Gönüllüsü, çocuklara şu başlıklarla çevrelerine ve geleceklerine sahip çıkmanın önemini anlattı. Mavi Kuşak Hareketi – İstanbul Boğazı projesi kapsamında düzenlenen eğitimlerde gönüllüler çocuklara İstanbul Boğazı’nın önemini film eşliğinde anlatırken, çocuklar abi ve ablarıyla eğlenceli oyunlar oynayarak bilgilerini pekiştirdi.

Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural, “Bu çok özel ve anlamlı etkinliğin bu yıl
beşincisini düzenlemekten övünç duyan TURMEPA, bu yılki etkinlikle birlikte 9700 çocuğu denizle buluşturmuş oldu; ama daha İstanbul’da on binlerce çocuk denizle tanışmayı bekliyor.  Bunu söylemekten hep çok gurur duydum; bizim etkinliklerimizle birlikte çocuklarımız çevresine ve dolayısıyla geleceğine sahip çıkmayı öğreniyor” dedi.