Geri

Masmavi Deniz Eğitim Kampı Başladı

TURMEPA MASMAVİ DENİZ EĞİTİM KAMPI 4. YILINDA,

SU YOLUNUN ÖNEMİ İÇİN ÇOCUKLARLA

BULUŞUYOR

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA “İstanbul, Masmavi Deniz Eğitim Kampı - projesi kapsamında bu yılda çocukları suyolu ile tanıştırmak için 4. Masmavi Deniz Eğitim Kampını başlatıyor.

TURMEPA Masmavi Deniz Kampı’ geleneği ile şimdiye kadar 600’e yakın çocuğa ulaşarak deniz sever Deniz Elçileri Toplulukları oluşturmuştur. Her yıl farklı illerde yapılan kamp bulunduğu ilde yaptığı çalışmalarla farkındalık yaratmıştır. Bu sene de İstanbul’ da çocuklarla buluşurken, Denizli de de gençlerle bir çalışmaya imza atacaktır. Türkiye’nin ilk deniz temalı TURMEPA Masmavi Deniz Eğitim Kampı İstanbul da 22-28 Haziran ve 29 Haziran- 05 Temmuz tarihlerinde 11-12 yaş arasındaki 100 ortaöğretim öğrencisini ücretsiz olarak ağırlayacaktır.

Bu yıl “Geçmişten Günümüze Su Yolları, Suyolunun önemi ve hayatımızdaki yeri bilgisine yer verilecektir” . Çocuklar hem doğa ile iççice yaşamanın güzelliğini keşfedecek hem de denizleri ve denizdeki yaşamı yakından tanıma fırsatı yakalayacaklardır.

Her yıl olduğu gibi bu yılda çok farklı ve renkli bir program ile doğayı ve su varlıklılarına sahip çıkmayı öğrenirken denizcilik, deniz canlıları ve geri dönüşüm atölyelerinde de eğlenerek ve yaşayarak öğrenme fırsatını yakalayacaklardır.  Bunların dışında kamp süresince yapılacak olan sanat ve drama atölyeleri, spor aktiviteleri, kültür ve tekne gezileri, dalış organizasyonları ve farklı oyunlara katılarak iyi bir ekip olmayı öğrenirken kendilerini geliştirme fırsatı da yakalayacaklardır.

Kampın Amacı: Üç tarafı denizlerle çevrili denizlerimizin, kıyılarımızın ve deniz canlılarımızın korunmasının önemini benimsetmeyi hedeflemektedir.  Amaç deniz ve çevre konusunda eğitim ve çeşitli etkinliklerle deniz sevgisi kazandırmak, denizin yaşayan bir sistem olduğunu ve ekosistemin önemini fark etmelerini sağlamaktır.  Sonuç olarak da deniz kirliliği ile mücadelede Gönüllü Deniz Elçileri olarak görev almalarını sağlamaktır.

Kamp Hakkında:

Bu yıl iki hafta sürecek kampa her dönem İstanbul’un dezavantajlı bölgelerinden 40’ar kişilik ortaöğretim öğrenci grupları İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile seçilmiştir.  Ayrıca konularında uzman olan ve Türkiye’nin farklı üniversitelerinden katılacak olan gönüllülerin gerçekleştirecekleri atölye çalışmaları gerçekleştirilecektir. Her gönüllü kamp öncesi pedagojik, arama kurtarma, deniz ekosistemi konularında eğitilerek gönüllü olmaya hak kazanmışlardır.

TURMEPA; Masmavi Deniz Eğitim Kampı Deniz Yıldızlarımız ise Parıltım Endüstriyel Toplu Yemek Hizmetleri , Koç Holding,  Koç Topluluğu Spor Okulu, Koç Arama Kurtarma, Deniz Ticaret Odası, Axa Sigorta, Sea Life, Amerikan Hastanesi ve birçok kurum ve kuruluşun desteği ile gerçekleştirilmektedir.

Kampın Mesajı:

Deniz Eğitimi Kampı sonunda Tüm Kampçıların Sözü!

Yaşam kaynağımız olan denizleri ve suları korumak için, Denize veya plaja plastik poşet, pil, metal kutu ve doğaya büyük zarar veren bu tip maddeleri atmayacağıma;  kumsalda ve denizlerde terk edilmiş bu maddeleri alacağıma, denizi kirletenleri mutlaka uyaracağıma ve çevreye duyarlı olacağıma SÖZ VERİYORUM!”

Kamp Detayları için: www.turmepa.org.tr 
Bilgi almak için: egitim@turmepa.org.tr

SU YOLUNUN ÖNEMİ İÇİN ÇOCUKLARLA
BULUŞUYORUZ!