Geri

Kamu Spotumuzla Tüm Çocuklara Planktonun Önemini Anlatıyoruz !

Dünyadaki oksijenin büyük bir kısmı planktonlar tarafından karşılanmaktadır.

Dünyanın bir diğer akciğeri denizlerdir !

20. yılını kutlayan DenizTemiz Derneği/ TURMEPA “Mavi Kuşak Hareketi - İstanbul Boğazı” projesi kapsamında şimdi de çocukları plankton ile tanıştırmak için bir kamu spotu hazırladı.

TURMEPA İstanbul Boğazı’nı korumak ve ekosistemin karşılaştığı tehditler konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Mavi Kuşak Hareketi – İstanbul Boğazı Projesi oluşturmuştur. Dünyada 168 proje arasından seçilen iki projeden biri olan bu proje Japon, MITSUI&CO hibesi ile gerçekleştirilmiştir. Mavi Kuşak Hareketi Projesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteği ve işbirliği ile 2013 yılından bugüne kadar 800 öğretmenimize, temel ve orta öğretim çağındaki 30.000 öğrenciye ulaşmıştır.

TURMEPA Eğitmenleri 800 öğretmenimizin eğitimlerini tamamlamış olup, yeni ilçelerdeki “Eğitici ve Kullanıcı” eğitimlerini sürdürmektedir. Bu projede eğitimlerin içeriğinde “yeryüzündeki oksijenin kaynağının yaklaşık %50-75” oranında denizlerden sağlandığı bilgisine yer verilmektedir.

İstanbul ilindeki öğrenciler bu eğitimlerde yeryüzündeki oksijenin en önemli kaynağının denizler olduğunu, bu nedenle denizlerimizi korumamız gerektiğini öğrenmişlerdir. Ölçme değerlendirme sonuçlarına göre de özellikle çocuklarımızın bu konuda farkındalık sağladıkları saptanmıştır. Öğrenciler dünyadaki fotosentez ile üretilen oksijenin bitkiler dışında büyük çoğunluğunun denizlerde, göllerde, ve akarsularda planktonlar tarafından üretildiğini öğrenmişlerdir.

TURMEPA yeryüzündeki oksijenin kaynağının %50-75 oranında denizlerden sağlandığı bilgisini sadece İstanbul’a değil, tüm Türkiye’ye öğrenen çocuklarımız ile anlatmak üzere bir kamu spotu hazırlamıştır.

 

Filmin Amacı: dünyadaki oksijenin bitkiler dışında büyük çoğunluğunun denizlerde, göllerde ve akarsularda planktonlar tarafından üretildiğine dikkati çekmek ve üç tarafı denizlerle çevrili denizlerimizin,kıyılarımızın ve deniz canlılarımızın korunmasının önemini vurgulamaktır.

Çocukların öğrenmesinin hedeflendiği kampanyada çocuklar ile denizlerin sessiz kahramanları Planktonları tüm kamuoyuna anlatmak, Planktonların dünyadaki oksijenin yaklaşık %50-%75’ini sağladığını öğreterek, çocukları kıyı ve denizleri korumaya teşvik etmek amaçlanmıştır.

 

Filmin Hikâyesi: Hazırlanan Kamu Spotu ile TV reklamlarında çocuk çizimlerinden oluşan su altı dünyasında, çocuklar deniz canlıları ile  dans ediyor, sualtında oksijenlerin etrafında balık dudak yaparak plankton ile beslenen balık oluyorlar. 


Filmin Mesajı: Bu filmde çocukların ailelerine soru sorarak araştırarak planktonun ne olduğunu anlamaları fark etmeleri  ve kamuoyunun farkına varması hedeflenmektedir. Öğrenen çocuklar balıklar için besin zincirinin önemli kaynağı olan planktonu fark edip #BalıkOlsam etiketiyle fotoğraflarını sosyal medyada aileleri,Gönüllüleri aracılığı ile paylaşıyor, “ah bir balık olsam” şarkıları söylüyor, hem eğleniyor hem de deniz temizliğinde ve temizlik yapmak isteyen TURMEPA Gönüllüleri başlığında farkındalık yaratıyorlar.

 

Kamu Spotu Künyesi :

Çocuklar                          :  Nehir Karakoç,Nisan Deligöz,Merve Başoğlu,Çağla Naz Kargın, Emil Ata Güzeliş,Bora Borağan, Tuna Sözen,Kaan Kaya

Reklam Veren                  : TURMEPA

Reklam Ajans                  : Tribal Worldwide İstanbul

Ajans Başkanı                 : Ömür Kula, Hakan Birgül

Yaratıcı Yönetmen           : Arda Erdik, Başar Bellisan

Yaratıcı Grup Başkanları : Güldeniz Şeşen, Barış Sarhan 

Yaratıcı Grup                    : Meriç Karabulut, Alican Kılıçoğlu, Tolga Mutlu 

Müşteri İlişkileri               : Buse Sokullu

Ajans Yapımcısı               : Can Taşkın

Yapım Şirketi                    : Anima

Yönetmen                         : Koray Güzey

Müzik                                  : Jingle House