Geri

"Boğazımıza Takılanlar" izlediniz mi?

Projemiz kapsamında 26 Mayıs 2014 Cuma günü , Beykoz-Barbaros Hayreddin Paşa Denizcilik Meslek Lisesi önünden İstanbul Boğazı'na dalış ekibimiz ile dalış yaptık. Sizlerle Boğazın altında neler oluyor paylaşıyoruz.Projeye katılan çocuklarımız ve öğretmenlerimiz de bizimle birlikte oldular. 

“Boğaz’ımıza Takılanlar” etkinliğini, TURMEPA gönüllüsü çocuklarımız ile gerçekleştirildi.  Mitsui & Co Ltd.’nin desteğiyle hayata geçirilen Mavi Kuşak Hareketi eğitimlerini alan ilk, ortaöğretim ve lise öğrencileri, öğrendiklerini kamuoyuyla paylaştı. Bu çerçevede hayata geçirilen etkinlikte TURMEPA Gönüllüsü 13 dalgıç, Boğaz’a çöp diye attıklarımızı gün yüzüne çıkardı. Dalgıçlar sualtında “Denizleri Kirliliğini Durdurun Denizleri Koruyun – Stop Marine Pollution  Save The Sea” yazılı bir pankart açtı. Operasyon da sualtı kameralarıyla görüntülendi. Karada da öğrenciler de  “İstanbul Boğazı İçin Biz de Varız Gönüllü Ol Sende Boy Ver” mesajını verdi; bu eylem de helikopterle görüntülü takip edildi.

Bu etkinliğin özelliği;  İstanbul Boğazı’na sahip çıkan öğrencilerin, bu gönüllü çevre operasyonunu yönetmesi ve Mavi Kuşak Hareketi – İstanbul Boğazı Projesi basın açıklamasını da yine TURMEPA gönüllüsü çocukların yapması oldu.  

Dalgıçlar dalış bittikten sonra denizde gördüklerini çocuklara aktardı. Farklı sınıflarda okuyan öğrenciler ise sırasıyla öne çıkıp aldıkları eğitimler sayesinde öğrendiklerini anlattı ve Boğaz’ın şu anki durumunu değerlendirdi.

3. sınıf öğrencisi Baturalp Gürsoy İstanbul Boğazı’nın tarihi geçmişini ve önemini paylaştı. 5. Sınıf öğrencisi Gül Pamuk Bir ise İstanbul Boğazı’ndan geçen gemilerin ancak yaklaşık ’una atık alım hizmeti verildiğini; ancak İstanbul Boğazı’nda canlı çeşitliliği bakımından tehlike altında olan ve korunması gereken toplam 33 deniz bitkisi ve hayvanı olduğunu ve bunun dikkate alınması gerektiğini belirtti. 9. Sınıf öğrencisi Abdullah Can Tekin ise avcılık yapan balıkçıları genel av yasağına duyarlı olmaya çağırdı. Son olarak 10. Sınıf öğrencileri Ertuğrul Teber ve Yaren Ünal ise planktonların aslında denizin gizli kahramanları olduklarını söyleyerek karbondioksiti alıp organik karbona çevirdiklerini bu sayede küresel ısınmanın önlenmesine yardımcı olduğunu bu nedenle denizlerin korunmasının insanlığın geleceği için ne kadar önemli olduğunu belirtti.

Proje ortaklarının da katıldığı bu etkinlik Aktif Balıkadamlar Spor Kulübü Derneği ve Barbaros Hayreddin Paşa Denizcilik Meslek Lisesi’nin desteği ile gerçekleştirilirken, DAKSAR Gönüllü olarak Denizde arama-kurtarma ve çocuklarımıza eğitim desteği verdi, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı'da eğitim ve sahil güvenliği başlıkları altında bizlerle birlikteydi. Kendilerine şükranlarımızı sunarız.

Projenin broşürlerinin basımına da Eyüboğlu Eğitim Kurumları katkısıyla yapıldı ve broşürler Halkalı Kağıt’ın hibe ettiği geri dönüşümlü kağıtlarına basıldı.

İzlemek için lütfen fotoğraflar üzerine tıklayınız...

  

Boğaz'dan çıkardığımız atıklar ile Sualtı Atık Sergimizi açacağız.